8   +   9   =  

18–28 Mart arasında düzenlenecek 15. Akbank Kısa Film Festivali’nin programı açıklandı. “FESTİVAL KISALARI”, “DÜNYADAN KISALAR”, “KISADAN UZUNA”, “DENEYİMLER”, “BELGESEL SİNEMA”, “PERSPEKTİF”, “ÖZEL GÖSTERİM” ve “FORUM” bölümlerinden oluşan festivalde 40 ülkeden 111 kısa, 3 de uzun metraj film gösterilecek.

“DENEYİMLER” bölümünün bu yılki konuğu, İsrailli yazar ve yönetmen Elite Zexer. Yönetmenin Sundance Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü kazanan, Berlin ve Toronto film festivallerinde gösterilen uzun metraj filmi Sufat Chol’ün (Kum Fırtınası, 2016) yanı sıra iki kısa filmi de festival kapsamında izlenebilecek. Zexer ayrıca bir “ustalık sınıfı” gerçekleştirerek deneyimlerini paylaşacak.

Bu yılın “KISADAN UZUNA” bölümü Mehmet Can Mertoğlu’nun filmlerine ayrılacak. Albüm (2016) ile Cannes Film Festivali’nde “Yılın En Yenilikçi Yönetmeni” ödülünü kazanan Mertoğlu, bu filmin yanı sıra Yokuş ve Fer adlı kısa filmleriyle festivale konuk olacak. Yönetmenle bir söyleşi de yapılacak.

Festivalin bir diğer “ustalık sınıfı”, Hırvatistan’da farklı milletlerden çocuklara akranları tarafından uygulanan şiddeti gözler önüne seren çarpıcı Srbenka (2018) belgeseliyle Cannes’da ödül alan Nebojsa Slijepcevic imzasını taşıyacak.

Bu yıl 698 senaryonun başvurduğu Kısa Film Senaryo Yarışması’na yer veren “FORUM” bölümünde, finale kalan 8 senaryo arasından en iyisi festivalde belirlenecek. Festival ayrıca Sırp yazar ve yönetmen Gordan Matic’in senaryo atölyesine ev sahipliği yapacak.

“ÖZEL GÖSTERİM” programı kapsamında Latin Amerika filmlerini seyirciyle buluşturacak festivalin atölye ve söyleşi programına da Hazar Ergüçlü, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki ve Hakan Bıçakçı gibi isimler yer alacak.

Ulusal ve uluslararası yarışmanın en iyi filmleri, festivalin ardından düzenlenecek “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında ülke çapında üniversitelerde gösterilecek.

Festival programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.