10   +   9   =  

The Guardian, henüz 20 yılını bile geride bırakmadığımız 21. yüzyılın şimdilik en iyi 100 filmini seçti. There Will Be Blood’ın (Paul Thomas Anderson, 2007) ilk sırayı aldığı listeye, Anderson’ın toplamda 4,5 kez izlediğini belirttiği Once Upon a Time in… Hollywood (Quentin Tarantino, 2019) da son sıradan girdi. Listenin ikinci sırasında 12 Years a Slave (Steve McQueen, 2013), üçüncü sırasında ise Boyhood (Richard Linklater, 2014) yer alıyor. Türkiye Sineması’ndan listeye giren tek film ise, kendine 38. sırada yer bulan (ayrıca Tarantino’nun filmiyle birlikte Once Upon a Time kalıbını kullanan iki filmden biri olan) Bir Zamanlar Anadolu’da (Nuri Bilge Ceylan, 2011) oldu.

Boyhood (2014). Fotoğraf: Universal Pictures.

Listede ikiden fazla filmi olan yönetmen bulunmazken, iki filmle yer alabilen isimler Coen Kardeşler (No Country for Old Men ve A Serious Man), Andrea Arnold (Fish Tank ve Wuthering Heights), Steven Soderbergh (Ocean’s Eleven ve Behind the Candelabra), Ang Lee (Brokeback Mountain ve Crouching Tiger, Hidden Dragon), Joanna Hogg (The Souvenir ve Unrelated), Richard Linklater (Before Sunset ve Boyhood), Wes Anderson (The Royal Tenenbaums ve The Grand Budapest Hotel), Charlie Kaufman (Anomalisa ve Synecdoche, New York), Michael Haneke (The White Ribbon ve Hidden) ve Alfonso Cuarón (Gravity ve Roma) oldu.

The Grand Budapest Hotel (2014). Fotoğraf: Fox Searchlight Pictures.

Böyle bir listeyi yapmak elbette hayli zor. Listeyi inceledikçe bazı yapımların varlığına bazılarının da yokluğuna şaşırmak, hatta sinirlenmek doğal. Örneğin ilk bakışta yokluğuyla bizi şaşırtanlar Children of Men (Alfonso Cuarón, 2006), Manchester by the Sea (Kenneth Lonergan, 2016), Mad Max: Fury Road (George Miller, 2015) ve Carol (Todd Haynes, 2015) oldu. Öte yandan bu denli kapsamlı bir işe girişmenin kendi sohbet kültürünü yaratan, farklı izleme deneyimlerini teşvik eden, hatta liste içeriklerinin kaliteli de yapılabileceğini hatırlatan bir yapısı olduğu iddia edilebilir.

Listenin tamamına buradan erişebilirsiniz.