9   +   8   =  

5-16 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 38. İstanbul Film Festivali’nin programı, 13 Mart’ta yapılan basın toplantısıyla açıklandı. 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmini seyirciyle buluşturacak festival, bu yıl 19 ayrı bölüm sunuyor.

TBWA\İstanbul ve Sebastian Bieniek işbirliğiyle hazırlanan, Otomatik Portakal’ın (1971) Alex’ine gönderme yapan festival afişi, ölümünün 20. yıldönümünde “Başyapıt Fabrikası: Kubrick” adlı özel bir bölümle anılacak Stanley Kubrick’i bir kez daha selamlıyor.

Cyrano de Bergerac’ın yazılma hikâyesine odaklanan Edmond (Alexis Michalik, 2018) ile açılacak festivalin Ulusal Yarışma bölümünde, 69. Berlinale’nin eleştirmenler yıldız tablosunun zirvesine yerleşen Kız Kardeşler (Emin Alper, 2019), Emre Yeksan’ın Körfez’in (2017) ardından çektiği Yuva, Dondurma (2014) gibi kısa filmleriyle kendine has bir kitle edinen Serhat Karaaslan’ın ilk uzun metrajı Görülmüştür ve Melih Cevdet Anday’ın aynı adlı oyunundan uyarlanan İçerdekiler (Hüseyin Karabey, 2018) gibi filmler yer alacak.

Festivalin en ihtişamlı bölümü Galalar’da ise ekip olarak yılın en merakla beklediğimiz filmlerinden biri, Claire Denis imzalı High Life var. Robert Pattinson ve Juliet Binoche’u başrole taşıyan film, Denis’nin ilk bilimkurgusu olarak dikkat çekiyor. Galalar’da ön plana çıkan diğer filmler James Baldwin’in aynı adlı kitabından uyarlanan If Beale Street Could Talk (Sokağın Dili Olsa, Berry Jenkins, 2018), Sebastián Lelio’nun Gloria’yı (2013) yeniden çekerken başrolü Julianne Moore’a teslim ettiği Gloria Bell ve François Ozon’a Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü getiren Grâce à Dieu (Yüzleşme, 2018).

Netflix’in ilk Türkçe özgün içeriği Hakan: Muhafız’ın ikinci sezonu da galasını 38. İstanbul Film Festivali kapsamında yapacak. Festivalde, dizinin 26 Nisan’da yayımlanacak ikinci sezonunun ilk iki bölümü gösterilecek.

İstanbul Film Festivali bu yıl ayrıca Türkan Şoray’ın dokuz farklı kadın karakteri canlandırdığı On Kadın’ı (Şerif Gören, 1987) restore ediyor ve Türkiye sinemasına kazandırıyor. Filmlerin yanı sıra bahsetmeye değer bir diğer gelişme ise hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarının öğrenci biletlerinin 2 TL’den satışa sunulması.

Festivalin programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.