4   +   7   =  

1970’lerde San Francisco’da sanatla uğraşan ve tanınmış bir aktivist olan Gilbert Baker’ın en bilinen işi, 1978’de kavramsallaştırdığı ve bizzat elleriyle diktiği bayrak olmuştu. ABD’de sayısız insanın hayatını değiştiren Stonewall Ayaklanmaları’nın etkileri hâlâ tazeydi. LGBTİ+ hareketini birleştiren ve görünür hâle getiren gökkuşağı bayrağı, kısa sürede LGBTİ+ haklarının küresel sembolü hâline geldi. 2015’te New York Modern Sanatlar Müzesi’nin (MoMA) kalıcı tasarım koleksiyonuna eklendi, korunmaya değer bir geçmişe sahip “sanat eseri” olarak insanlara ilham vermeyi sürdürdü.

Uluslararası Af Örgütü ve Reflect Studio ortaklığında lisanslı Amnesty International ürünleri sunan Amnesty Store, LGBTİ+ Onur Haftası’na (22-28 Haziran) özel ilk koleksiyonu “Pride Collection” ile açıldı.

Onur Haftası’na özel olarak tasarlanan koleksiyonda, gökkuşağı ve LGBTİ+ sloganları konseptli tişörtler, çantalar, keseler ve defterler bulunuyor. Pride Collection, ilhamını çeşitliliğin, dayanışmanın, insan haklarının artık kalıcı bir simgesine dönüşen gökkuşağı bayrağından ve gökkuşağının etrafında özgür bir geleceği savunmak için toplanan insanların benimsedikleri sloganlardan alıyor. LGBTİ+ haklarının Türkiye’de ve dünyada insan hakları olarak kabul görmesi gerektiğine ilişkin farkındalığı yükseltmeyi hedefliyor.

Amnesty Store’da yer alan ürünlerden elde edilen gelir, kullanıcıların Uluslararası Af Örgütü’nü maddi olarak desteklemesini sağlarken aynı zamanda sorumlu üretime ve tüketime katkı sunmalarına da olanak tanıyor.

Pride Collection. Fotoğraf: Mesut Yazıcı.

Sürdürülebilir üretim, adil ticaret

Pride Collection’ın tasarımını, üretimini ve satışını üstlenen Reflect Studio, üretim sürecinin her aşamasında çevre dostu, sertifikalı malzemeler kullanıyor, adil ticaret şartlarını gözetiyor. Amnesty Store için de sürdürülebilirlik denklemi, ürünün tasarımından malzemelerin bir araya getirilmesine, boyama, baskı ve dikişten nakliye ve satışa kadar sürecin her aşamasını kapsıyor.

Tüm Amnesty Store ürünlerinde tekstil ve kırtasiye hammaddelerinin hangi şartlar altında elde edildiği, hangi kimyasal işlemlerden geçirildiği ve ne kadar geri dönüştürülebilir olduğu göz önünde bulunduruluyor. Uluslararası sertifikalı, organik ve geri dönüştürülmüş malzemeler tercih ediliyor. Üretim sürecindeki çevre dostu, yerel malzeme tercihiyle karbon ve sera gazı salımı en aza indiriliyor.

Radikal şeffaflığın güven sağladığı inancıyla, üretim sürecinde çalışma saatleri, tazminat, sendika özgürlüğü, sağlık ve güvenlik gibi çalışan hakları güvence altına alan yerel tedarikçilerle çalışılıyor. Kullanıcıların da satın aldığı ürünlerin nerede, kimler tarafından, hangi şartlar altında üretildiğini ve paketlendiğini takip edebilmeleri için her ürüne bir kare (QR) kod ekleniyor.

Pride Collection’da yer alan tüm ürünler ve açılışa özel indirimler hakkında ayrıntılı bilgi için amnestystore.com adresini ziyaret edebilir veya Amnesty Store Instagram hesabını takip edebilirsiniz.


İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, bu yıl 22-28 Haziran tarihleri arasında “Ben Neredeyim” temasıyla düzenleniyor. Atölye, panel, söyleşi, forum ve parti gibi çeşitli etkinliklerin yer aldığı Onur Haftası programı, pandemi nedeniyle tarihinde ilk kez dijital olarak gerçekleştiriliyor. Bu yıl, kimsenin sağlığını riske atmamak adına 18. Onur Yürüyüşü için fiziksel bir buluşma çağrısı yapılmadı. Etkinliklere ilişkin tüm ayrıntılar ise Onur Haftası’nın sosyal medya hesabından paylaşılıyor.