3   +   4   =  

Yılın merakla beklenen filmlerinden Avengers: Endgame (Anthony Russo ve Joe Russo, 2019), ön bilet satışıyla dünya genelinde rekor kırmaya hazırlanıyor. Türkiye’de filmin ilk üç günlük ön bilet satışının, Avengers: Infinity War’un (Anthony Russo ve Joe Russo, 2018) ilk üç gündeki ön satışına göre yaklaşık dört kat daha fazla olduğu açıklandı. 25 Nisan‘da gösterime girecek filmin, “ülke genelinde vizyona girmeden en çok bilet satışı yapan film” olarak rekor kırması bekleniyor.

Marvel Sinematik Evreni‘nin (MCU) 22 filminin görkemli finali olarak sunulan Avengers: Endgame‘de, Thanos tarafından başlatılan ve evrenin yarısını yok edip Avengers üyelerini ayıran vahim olaylar silsilesi, geri kalan Avengers üyelerini son kez bir araya getiriyor.

2008’de ilk Iron Man (Jon Favreau) filmiyle başlayan Marvel Sinematik Evreni, üç aşamaya ayrılıyor. İlk aşamada Iron Man, Hulk ve Captain America gibi orijinal Avengers kadrosunun ana karakterleri tanıtıldı. The Avengers (Joss Whedon, 2012) ile yeni bir faz başlarken, birtakım solo devam filmlerinin yanına Guardians of the Galaxy (James Gunn, 2014) eklendi. İkinci aşama da ikinci Avengers filmi Avengers: Age of Ultron (Joss Whedon, 2015) ile son buldu. Üçüncü aşama için orijinal serilerin devam filmleri çekilirken MCU’nun yeni neslini tanımlayacak Ant-Man (Peyton Reed, 2015), Dr. Strange (Scott Derrickson, 2016) ve Black Panther (Ryan Coogler, 2018) gibi karakterler eklendi. Ayrıca bu anlatı evreninde ilk olarak Captain America: Civil War‘da (Anthony Russo & Joe Russo, 2016) görünen yeni Örümcek Adam, Spider-Man: Homecoming (Jon Watts, 2017) ile bir solo filme kavuştu. Son Avengers filminin iki parçaya ayrılmasının ardından Avengers: Endgame, üçüncü aşamayı bitiren film olacak. Yıl içinde Captain Marvel‘ın da (Anna Boden & Ryan Fleck, 2019) kendi solo filmiyle denkleme dahil olduğunu hatırlatalım. Nitekim o da Marvel’ın ilk kadın süper kahraman filmi olmasının yanı sıra Avengers: Endgame‘de çok kritik bir rol oynaması beklenecek güçte bir karakteri seyirciyle tanıştırdı. Bu 11 yıl boyunca Marvel ayrıca MCU’nun film ve dizilerine ek olarak 20’nin üzerinde çizgi roman yayımladı. Bunlar da hem ufak ayrıntıları açıkladı hem de gelecek içeriklerin tanıtımını yaptı.

25 Nisan’da gösterime girecek Avengers: Endgame‘in yapımcılığını Kevin Feige, yönetmenliğini Anthony ve Joe Russo üstleniyor. Louis D’Esposito, Victoria Alonso, Michael Grillo, Trinh Tran, Jon Favreau ve Stan Lee ise filmin baş yapımcıları. Filmin senaryosu da Christopher Markus ve Stephen McFeely tarafından yazıldı. Heyecanla beklenen filmde neler olacağına dair birtakım teorilerin olduğu biliniyor. Kesin olansa, bizi heyecan verici ve epik bir 181 dakikanın beklediği.