0   +   6   =  

Ermeni besteci ve müzikolog Gomidas, doğumunun 150. yılında Türkiye’den ve dünyadan birçok sanatçının katılacağı özel bir konserle İstanbul’da anılıyor. “Aydınlık Sabahın Sesi” konseri 7 Ekim’de Cemal Reşit Rey’de gerçekleştiriliyor.

Anadolu Kültür, Kalan Müzik ve Maxim Gorki Theater işbirliğiyle düzenlenen konserde, Gomidas’ın bestelerini ve derlemelerini Türkiye, ABD ve Ermenistan’dan konuk sanatçılar ve topluluklar seslendirecek. Bu isimler arasında Aynur Doğan, Ertan Tekin, Karatzayn Quartet, Kevork Tavityan, Levon Eroyan, Lusavoriç Çocuk Korosu ve Sevana Tchakerian, Pervin Chakar, Şevval Sam, Vomank müzik grubu, Yerkaran Projesi’nin yanı sıra Ermenistan’dan GOGHT müzik grubu ve ABD’den Ara Dinkjian ve Zulal Trio bulunuyor.

Gomidas’ın, kültürel hafızanın korunmasına ve aktarımına ilişkin önemli bir örnek teşkil eden müzikoloji alanındaki çalışmaları maalesef bugüne dek Türkiye’de yapılan araştırmalara yeterince yansımadı ve müzikseverlere tanıtılamadı. “Aydınlık Sabahın Sesi” konseri, Gomidas’ı tanıtmayı ve onun bıraktığı müzik mirasına dikkat çekmeyi hedefliyor. Konser, Kalan Müzik Youtube sayfasından da canlı yayınlanıyor.

Yaptığı derlemeler sayesinde bu coğrafyada söylenen birçok halk türküsünün günümüze kadar ulaşmasını sağlayan Gomidas, doğduğu Anadolu topraklarında mesafe tanımaksızın köy köy dolaşarak, halkların söylediği müzikleri toplayan ve notaya geçiren ilk sanatçı.

Kütahya doğumlu bir din insanı olan Gomidas, Tiflis ve Berlin’de konservatuvar öğrenimi gördü, eşzamanlı olarak klasik batı müziği, kilise müziği ve halk müzikleri üzerinde çalıştı. 19. yüzyıl sonlarından itibaren Ermeni halk müziğinin yanı sıra Türk, Kürt ve İran halk müziklerinden derlemeler yaptı. Bu çalışmalar sayesinde, çok kısa bir süre sonra savaşlar, kırımlar ve göçlerle büyük kayıplar verecek olan Anadolu’nun ve Kafkasya’nın çeşitli bölgelerinden 2000’i aşkın halk şarkısı kayıt altına alınmış ve/ya notaya geçirilmiş oldu. Ancak 24 Nisan 1915’te tutuklanarak sürgüne gönderilen ve çalışmalarına el konulan Gomidas, yaşadığı travma nedeniyle ruh sağlığını yitirdi. Bu tarihten itibaren 20 yıl boyunca müzikle ve dünyayla ilişkisini tümüyle kesen Gomidas, Paris’te bir psikiyatri kliniğinde hayata gözlerini yumdu. Naaşı 1936’da Sovyet Sosyalist Ermenistan’a getirildi ve Erivan’da büyük bir törenle defnedildi. Bugün Ermeni ulusal müziğinin kurucusu kabul edilen Gomidas geniş kitlelerce tanınıyor ve yaşatılıyor.