7   +   4   =  

Leica Galeri İstanbul, 2019 yılının ilk sergisinde Magnum fotoğrafçısı Bruno Barbey’i ağırlıyor. 1964’ten bu yana Magnum Photos’a üye olan, 1992-1995 yılları arasında da ajansın başkanlığını yürüten Bruno Barbey’in My Morocco adlı sergisi, fotoğrafçının hayatının ilk 12 yılını geçirdiği Fas’la ilgili hazırladığı dört kitabından biri olan My Morocco‘dan bir seçki sunuyor. Barbey’in 1970 ile 2000 yılları arasında gerçekleştirdiği Fas ziyaretleri sırasında çektiği kareler, insanların, mekânların ve nesnelerin yanı sıra kompozisyonları mistik bir boyuta taşıyan gölgeleri de öne çıkarıyor.

Meknes, Fas, 1985. Fotoğraf: Bruno Barbey, Magnum Photos.

Meknes, Fas, 1985. Fotoğraf: Bruno Barbey, Magnum Photos.

Bruno Barbey, 1966’da Vogue dergisi için Brezilya’da çektiği fotoğraflarla, fotoğraf gazeteciliğinde renkli fotoğrafın önünü açan isimlerden biri oldu. Fotoğrafçının renklere olan derin bağlılığı ise doğduğu ülkenin sokaklarını kayıt altına alırken renklerin birer kolektif hafıza imgesine dönüşmesini sağladı.

Fes, Fas, 1983. Fotoğraf: Bruno Barbey, Magnum Photos.

Fes, Fas, 1983. Fotoğraf: Bruno Barbey, Magnum Photos.

Barbey, İsviçre’nin Vevey kentinde bulunan Ecole des Arts ve Metiers‘de fotoğrafçılık ve grafik tasarım eğitimi aldı. 1964’te Magnum Photos ile çalışmaya başladı. 1992-1995 yılları arasında Magnum International Başkanı olarak görev yaptı. 1999 yılında Paris’te bulunan Petit Palais, fotoğrafçının Fas’ta 30 yıl boyunca çektiği karelerin yer aldığı büyük bir kişisel sergi düzenledi. Paris’teki La Maison Europeenne de la Photographie, 2015’te Bruno Barbey’in uluslararası dolaşımda olan retrospektif sergisine ev sahipliği yaptı. Barbey, bu sırada Passages (Pasajlar) adlı retrospektif kitabını yayımladı. 2016’da Fransız Güzel Sanatlar Akademisi üyeliğine seçildi.

Elli yılı aşan kariyeri boyunca beş̧ kıtada fotoğraflar çeken Barbey; Fransa, Nijerya, Vietnam, Bangladeş, Kamboçya, Kuzey İrlanda, Irak ve Kuveyt’teki çatışmaları ele aldığı fotoğraflarıyla tüm dünyada yankı uyandırdı. Fotoğrafları, dünyanın önde gelen dergilerinde aldı ve uluslararası yayınevleri tarafından 30’un üzerinde kitabı basıldı.

Balıkçı Limanı. Essaouira, Fas, 1985. Fotoğraf: Bruno Barbey, Magnum Photos.

Balıkçı Limanı. Essaouira, Fas, 1985. Fotoğraf: Bruno Barbey, Magnum Photos.

Bruno Barbey’in fotoğrafları dünya çapında sergileniyor ve çok sayıda müzenin koleksiyonunda yer alıyor. Fotoğrafçı, bugünlerde ağırlıklı olarak Çin’de fotoğraf çekiyor ve yeni bir proje üzerinde çalışıyor.

Tabakçılar. Fes, Fas, 1984. Fotoğraf: Bruno Barbey, Magnum Photos.

Tabakçılar. Fes, Fas, 1984. Fotoğraf: Bruno Barbey, Magnum Photos.

Bruno Barbey’in, Fotoğrafevi işbirliğiyle düzenlenen “My Morocco” başlıklı sergisi 14 Mart–25 Mayıs 2019 tarihleri arasında Leica Galeri İstanbul’da ücretsiz olarak görülebilir.