9   +   3   =  

Henüz sinemaya sözün girmediği dönemde Buster Keaton’la birlikte beden komedisini zirveye taşıyan, sözlü filmleriyle de kapitalizme ve faşizme karşı sert eleştiriler getirdiği için kalbimizde ayrı bir yere sahip olan Charlie Chaplin, artık kendi adını taşıyan bir arşive sahip. Fondazione Cineteca di Bologna’nın girişimiyle başlatılan Charlie Chaplin Arşivi, ünlü komedyenin 4.000’den fazla fotoğrafı ile 25.000’e yakın belgesini bir araya getiriyor.

Arşiv aracılığıyla Chaplin filmlerinin gelişim aşamaları, fikrin ortaya çıkmasından son hâlini almasına kadar anbean takip edebiliyor, şiirler, şarkı sözleri, çizimler, programlar, sözleşmeler, mektuplar, dergiler, çizgi romanlar, karikatürler, övgüler ve yergiler ise Chaplin’in benzersiz dünyasına giriş imkânı sunuyor.

Ana sayfayı ziyaret ettikten sonra dilerseniz arşive doğrudan dalabilir ya da “Charlie’s travels” (Charlie’nin yolculukları), “Music” (Müzik), “Chaplin’s early career” (Chaplin’in kariyerinin ilk adımları) gibi başlıklardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Bizim favorimiz ise editoryal anlayışımıza aşina olanları şaşırtmayacak şekilde “Stories” (Hikâyeler) oldu. Kendiniz bakın, sinema tarihinin en ikonik figürlerinden birinin iyi ve kötü her yanını baştan yaşayın.


Kaynak: Open Culture