5   +   2   =  

Phoebe Waller-Bridge’in yarattığı, yazdığı ve başrolünde oynadığı Fleabag, son yılların en başarılı komedi dizilerinden biriydi. 2016’da 30 dakikayı geçmeyen 6 bölüm sunan ve tadını izleyicinin damağında bırakan dizi Mart ayında geri dönüyor. Bu kendi başına hayli sevindirici bir gelişme. Ancak BBC’nin son dönemde aldığı bazı kararların bir parçası olarak değerlendirildiğinde işin tartışmaya açık bazı yönleri de dikkat çekiyor.

2017’de The Guardian’da yayımlanan bir yazı, ortalama BBC seyircisinin 61 yaşında olduğunu ortaya koyuyor ve bunun olası nedenlerini sorguluyordu. Daha genç bir seyirciyi çekmek için çalışmalara başlayan kanal, bir ikilemle karşı karşıya kaldı. Fleabag’in ilk sezonu ve Killing Eve gibi BBC Three yapımlarında Netflix benzeri platformların yaptığı gibi sezonun tüm bölümlerini aynı anda ileri sürmeyi deneyimlemişlerdi. Artık hem seyircilerin içeriğe diledikleri zaman ulaşabileceği bu yapıyı korumak, hem de kurumun “amiral gemisi” sayılabilecek kanallara dönük talebi artırmak istiyorlardı. Tavizi mecradan değil yayın biçiminden verdiler, Fleabag’in pazartesi akşamları 22.35’te, BBC One’da yayınlanmasını kararlaştırdılar.

Bu, daha önceden ortaya atılan ve tepkiyle karşılanan akşam 10 haberlerinin süresinin kısaltılması kararından doğan boşluğun başka bir yapımla doldurulmasının ilk örneğiydi. Dizi için belirli bir saatte ekran başına kurulma alışkanlığı olmayan gençleri kaybetmemek için bulunan formül de her bölümün BBC One’dan yarım saat önce iPlayer aracılığıyla sunulması oldu. İlk bölüm 4 Mart Pazartesi akşamı yayınlanacak.

BBC’nin belirttiğine göre Fleabag’in yeni sezonunun ilk bölümü, “baba ve vaftiz annenin nişanlanmasını kutlamak için düzenlenen gergin bir akşam yemeğini” konu alacak. Biz muhtemelen yine malum mecralar aracılığıyla izleme imkânı bulamayacağımız için BBC’nin kararlarının Waller-Bridge’in yaratıcı sürecini etkilemeyeceğini umut etmekle yetiniyoruz.