3   +   8   =  

Google ve Howard Hughes Tıp Enstitüsü bünyesindeki Janelia Araştırma Kampüsü’nden biliminsanları, bugüne dek görülen en büyük beyin bağlantısallığı haritasını yayımladı. Paylaşılan üç boyutlu model, bir meyve sineğinin beynindeki 25.000 nöronu bağlayan 20 milyon sinapsın izini sürüyor.

Model, beynin fiziksel izleğini haritaya dökmek için ayrıntılı görselleştirme teknikleri kullanan konnektomi alanında yepyeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. Meyve sineğinin beyninin kabaca üçte birini kapsayan harita, her hücreyi takip eden bir algoritma aracılığıyla işlenen 50 trilyon üç boyutlu pikselden oluşuyor. Meyve sineğinin beyninde 100.000 nöron varken insan için bu sayı 86 milyara yakın. Bugüne dek beyninin tamamı haritalandırılan tek organizma ise yuvarlak solucan.

Konnektominin destekçileri olduğu gibi alanı eleştirenler de mevcut. Örneğin Nottingham Üniversitesi’nden nörobilimci Mark Humphries, bunun teknik anlamda harikulade bir iş olduğunun hakkını vermekle birlikte süregelen bilimsel sorulardan herhangi birini çözmeyeceğini, ortaya yeni gizemler atacağını savunuyor.

Biyomedikal mühendis ve proje yürütücüsü Joshua Vogelstein ise insanların aceleci davrandığı kanısında: “İyi bir teknolojinin ortaya atılmasıyla o teknoloji kullanılarak bilim yapılması arasında yaklaşık 15 yıllık bir zaman olur. Aradan 15 yıl geçtiği için biz de artık bilim yapmaya başlayabiliriz.”

Projede elde edilen veriye buradan, yöntemle ilgili ayrıntılı bilgiye ise buradan erişebilirsiniz.


Kaynak: The Verge