3   +   1   =  

Sonbaharın gelmesiyle birlikte etkinlik ve festival programları da yeniden canlanıyor. İstanbul Modern Sinema da kültür-sanat hayatının renklendiği bu günlerde hatırı sayılır bir programla ajandalardaki yerini almaya hazırlanıyor.

İstanbul Modern Sinema, yeni sezona 19 Eylül’de “Bir Başka Rusya” programıyla başlıyor. 21. yüzyılın sinemasına özellikle derin ve karmaşık psikolojik dramlarla damgasını vuran çağdaş Rus sinemasının karanlıkta kalan yüzüne bakan programda, son on yılın tür sinemasından örnekler, yerli gişede başarılı olduysa da yurtdışında az bilinen, çoğu Türkiye’de gösterilmemiş filmler yer alıyor.

Bu filmler depresif ve kayıp bir Rusya resmi yerine, komünizm sonrası toplumda genç nüfusun değişen kimlik arayışlarına dair alternatif hikâyeler ve karakterler, stil ve tür bakımından da farklı örnekler sunuyor. Programda yer alan Hayvanoloji (Zoologiya, 2016) arkasında kuyruğu olan orta yaşlarda bir kadının varoluş mücadelesini izliyor. Dindar annesiyle, tutucu çevresinde kendine yaşam yeri açmaya çalışan Natasha’nın hikâyesi, toplumun normları dışında kalan tüm marjinalleri temsil ediyor. Natasha Merkulova ve Aleksey Chupov’un yönettiği Herkesi Şaşırtan Adam (Tchelovek Kotorij Udivil Vseh, 2018) bir halk masalını Sibiryalı fakir bir köyde yaşayan orman bekçisi Egor karakteri üzerinden yeniden uyarlıyor. Ölüm’ü kandırıp ondan kaçmak için cinsel kimliğini değiştirmeye karar veren Egor bir gün kadın giysileri ve makyajlı yüzüyle beliriyor. 23 kadının öyküsü üzerinden Mari kültüründeki folklorik anlatıları, pagan ayinlerini inceleyen “paganizmin Decameron”u olarak anılan Meadow Mari’nin Kutsal Eşleri (Nebesnye Zheny Lugovykh Mari, 2012) de seçkide yer alan filmler arasında.

Hayvanoloji (Zoologiya, 2016).

Hayvanoloji (Zoologiya, 2016).

17-27 Ekim arasında ise geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen, bu yıl bir kez daha korku ve fantastik türleri hayranlarının ilgisini çekecek bir programı bir araya getirmiş Fear and Fantasy Festival gerçekleşecek. Animasyonlar, sessiz film gösterimleri ve korku meddahı performansı gibi etkinliklerle türlerin alışılmış pratiklerini de esnetmeyi hedefleyen festival, İstanbul Modern Sinema’da izleyicisini bekliyor.

Bir diğer film seçkisi, Goethe Institut işbirliğiyle 11. kez düzenlenen “Almanya’dan Yepyeni Filmler” olacak. Geçtiğimiz yıl Alman sinemasının öne çıkan filmlerine yer verecek program, 21 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek.

İstanbul Modern Sinema, yılı en sevilen programlarından biriyle, sekizinci kez düzenlenen “Biz De Varız!” ile kapatacak. 12-22 Aralık arasında gerçekleşecek program kapsamında yerli sinemanın güncel örneklerinin yanı sıra yönetmenler ve film ekipleriyle söyleşilere de yer verilecek.