7   +   4   =  

En basit tanımıyla doğaçlama veya enstrümandan çıkarılan deneysel seslerle açıklanabilen jam session’ların başlangıcı, bildiğimiz kadarıyla 1920’lere dayanıyor. Cazla ortaya çıkmış olsa da, bu türle sınırlı kalmıyor, farklı türlere de sirayet ediyor. Müziğin ritüel değeri, ayine benzer bu pratiğin yaygınlaşmasına aracı olacak bir oyun alanı sağlıyor. Jam session, ortaya çıkardığı benzersiz müziğin yanı sıra bir tür sosyalleşme aracı, maceracı bir ruh hâli, yeni fikirlerin üretildiği ve deneylerin yapıldığı katılımcılığa dayalı bir etkileşim alanı.

Mart 2019’da bu ruhun İstanbul’daki temsilciğini, bu kültürel fenomeni adıyla da sahiplenen Jam Session etkinlik serisi üstleniyor. Kadıköy, Arnavutköy ve Beyoğlu üçgeninde farklı mekânlara yayılarak kentin iki yakasını müzikle birbirine bağlayan Jam Session, son iki haftasında yine yerli alternatif müzik sahnesinden dikkat çekici isimleri ağırlıyor.

Jam Session’ın üçüncü haftasında, “Doğu’nun ağırbaşlı enstrümanlarını Batı’nın ahlaksız elektronik altyapılarıyla çalan” Nusaibin, 21 Mart Perşembe akşamı Arka Oda‘da yerini alıyor. Hem grup elemanlarıyla hem de müzikleriyle farklı kültürleri ve coğrafyaları birleştiren ve yeni albümleri Pusulası Kaybolmuş‘u geçen ay yayımlayan No Land22 Mart Cuma akşamı huzura ereceğiniz bir performans için Karga‘da sahneye çıkıyor. Progresif rock doğaçlamalarını neredeyse arşa çıkarıp kült mertebesine ulaşan Nekropsi ise 22 ve 23 Mart‘ta Salon İKSV sahnesini ele geçiriyor. Tadı damağınızda kalacak, belki ağzınızı açık bırakacak iki canlı performans vaat ediyor.

Son hafta ise rock, pop ve funk cover’larıyla bilinen Fuzuli‘nin Jam Session kapsamındaki ikinci konserinin yanı sıra Yedinci Ev grubunun solisti olarak tanınan ve hip hop müzisyeni Elçin Orçun‘la yaptığı düetle dikkat çeken Birkan Nasuhoğlu, daha önce Model grubunun vokalistliğini üstlenen ve çalışmalarına solo devam eden Fatma Turgut ile devam ediyor. Jam Session sahnesinin kapanışını ise Bu Toprakların Sesleri adlı son albümünü Şubat ayında takipçileriyle paylaşan, son dönemin en yetenekli müzisyenlerinden Evrencan Gündüz üstleniyor.

Kışçılar mahzun. Son cemre toprağa düşeli çok oluyor, havalar artık ısındı. Dışarı çıkmak ve kafaları dağıtmak için artık bir sebebiniz daha var.

JAM SESSION – PROGRAM (21-30 Mart)

Nusaibin 21 Mart Perşembe, 22.00. @Arka Oda
No Land** 22 Mart Cuma, 22.00. @Karga
Nekropsi* 22 Mart Cuma, 22.30. @Salon İKSV
Nekropsi* 23 Mart Cumartesi, 22.30. @Salon İKSV

Fuzuli 27 Mart Çarşamba, 21.30. @Backyard
Birkan Nasuhoğlu (akustik söyleşi) 28 Mart Perşembe, 19.00. @Aksi
Fatma Turgut* 29 Mart Cuma, 22.30. @Moda Kayıkhane
Evrencan Gündüz* 30 Mart Cumartesi, 22.30. @Moda Kayıkhane

*Biletli konser, biletler Biletix’te.
**Biletli konser, biletler kapıda.