10   +   10   =  

1963’te kaydedildikten sonra geçtiğimiz yıla kadar gizli kalan Both Directions at Once’ın ardından daha önce yayımlanmamış bir John Coltrane albümü daha gün yüzüne çıkıyor. Blue World adını taşıyan albüm, 27 Eylül’de yayımlanacak.

Kanadalı yönetmen Gilles Groulx tarafından 1964’te çekilen The Cat in the Bag filmi için kaydedilen albüm, Coltrane’in ünlü bestelerinin alternatif versiyonlarının yanı sıra fazla bilinmeyen bestelerini de içeriyor. Bunlardan biri de albüme adını veren “Blue World”.

Filmde yalnızca 10 dakika duyulduğu için en sıkı Coltrane hayranlarının dahi henüz tamamıyla dinleyemediği Blue World, Impulse! etiketiyle yayımlanacak. Şubat 1960’ta yayımlanan Giant Steps’te yer alan “Naima”nın yanı sıra “Village Blues”un üç farklı versiyonunu, ayrıca “Like Sonny” ve “Traneing In”in alternatif kayıtlarını içeren albüm, şu 8 parçadan oluşuyor:

01 Naima (Take 1)
02 Village Blues (Take 2)
03 Blue World
04 Village Blues (Take 1)
05 Village Blues (Take 3)
06 Like Sonny
07 Traneing In
08 Naima (Take 2)

Blue World’ü heyecanla beklerken son bir not olarak The Cat in the Bag de dahil tüm Gillex Groulx filmlerine buradan ücretsiz erişimin mümkün olduğunu hatırlatalım.


Kaynak: Open Culture