4   +   2   =  

Geçtiğimiz günlerde İtalya’da Christian Fracassi ve Alessandro Ramaioli önderliğindeki bir grup gönüllü, Brescia’da solunum tüpleri biten bir hastanenin imdadına yetişti. Normalde 11.000 dolara mal olan valfleri 3 boyutlu baskı teknolojisi sayesinde 1 dolara mal ederek yeniden üreten ekip, hastanenin artan hasta sayısı karşısında malzeme yetiştirmekte zorlanan tedarikçilerine bir alternatif sundu.

Öte yandan Fracassi ve Ramaioli kopyaları üretebilmek için valfin çizimlerini istediğinde, üretici firma bu talebi reddetti ve patent ihlalini gerekçe göstererek ikiliyi dava etmekle tehdit etti. Ekip yola valfleri ölçerek devam etti ve üç boyutlu baskı teknolojisiyle üç farklı tip valf üretti.

14 Mart itibarıyla 10 hastayı tedavi etmekte kullanılan bu valflerin üretimi ardındaki niyetleriyle ilgili Fracassi, Facebook hesabından şunları yazdı: “İnsanların hayatı tehlikedeydi, biz de harekete geçtik. Nokta. Bu durumdan kâr elde etmeye çalışmıyoruz, tasarımları ya da ürünü bu acil durumun gerektirdiği hâller dışında kullanmayacağız, çizimi paylaşmayacağız.”

İtalya, Çin’den sonra Dünya üzerinde korona virüsü vakasının en çok görüldüğü ve en çok ölüme yol açtığı ülke. Hastanelerin maske gibi basit malzemeleri bile tedarik edemediği günlerde korona virüsüne karşı tedavide solunum tüplerinin kullanılması hayati önem taşıyor. Şirketlerin böyle bir durumda dahi insan sağlığını hiçe atarak elde edeceği kâra odaklanması ise maalesef şaşırtıcı değil.

Artık belki de hiç olmadığı kadar kuvvetle haykırmamız gerekiyor: Kapitalizm insan sağlığına zararlıdır.


Kaynak: Jay Peters, The Verge