6   +   10   =  

Podcast trend ve kullanımlarını analiz eden Podtrac’in sunduğu verilere göre Mart başından bu yana podcast indirme sayılarında yüzde 10’a yakın, tekil dinleyici sayısında ise yüzde 20 civarında bir azalma var. Bunu işe gitmek yerine evlerinden çalışan insanların sayısındaki artışla açıklamak mümkün olabilir.

Öte yandan ABD özelinde türlere göre inceleme de yapan Podtrac, 9 Mart’tan bu yana haberler kategorisinde yüzde 10, sporda ise yüzde 13 azalma olduğuna işaret ediyor. Elbette tüm spor faaliyetlerinin iptal edilmesi bunda önemli bir etken. Korona virüsünden en büyük darbeyi ise yüzde 30’la “gerçek suç” yemiş gibi görünüyor. Bunu da belki evde kalma lüksü olanların kendilerini biraz daha güvende hissetme çabasıyla açıklayabiliriz. Gerçek suçu yüzde 17’yle toplum ve kültür, yüzde 15’le komedi izliyor. Evet, bir önceki teorimiz biraz sarsılmış olabilir.

Öte yandan ABD’lilerin dikkati televizyona kaymış gibi görünüyor. Nielsen’in verilerine göre CNN’in reytingleri yüzde 193, Fox News’un yüzde 89, MSNBC’nin ise yüzde 56 artmış. Çevrimiçi haber kaynaklarının erişim sayılarında da yüzde 30-40 arası artış gözlemleniyor.


Kaynak: WWD