6   +   2   =  

Salon İKSV’nin şehrin farklı mekânlarında daha geniş kitlelere ulaştığı serisi Birlikte Güzel: Gezgin Salon, 30 Kasım’da indie rock yıldızı Mac DeMarco’yu Volkswagen Arena’da ağırlayacak. DeMarco, dev Avrupa turnesinin final konserini İstanbul’da gerçekleştirecek.

Kanadalı şarkı yazarı ve prodüktör Mac DeMarco, indie rock, lo-fi, saykedelik pop ve soft rock’tan unsurlar barındırsa da müzik sahnesindeki meslektaşlarından keskin çizgilerle ayrılan müziğini “jizz jazz” olarak tanımlıyor. Rock and Roll Night Club’la başlayan albüm süreci, sevilen Mac DeMarco çizgisinin ilk albümü 2’yle (2012) devam etti. 2014’te Salad Days’le olgunlaştı, 2015’te yayımlanan mini albüm Another One’ın ardından This Old Dog (2017) yılın albümü listelerinde zirveden inmedi. Bu yıl yayımlanan son albümü Here Comes the Cowboy ise, çabasız gözüken ama derinliği her adımında daha da artan müzikalitesinin ulaştığı şimdilik son nokta.

Mac Demarco, Shuggie Otis, Black Sabbath, Pete Seeger, Jonathan Richman, Genesis, Sting ve Weezer’ı favori isimleri arasında gösteriyor. İlham aldığı isimler arasında ise John Maus, Ariel Pink, Isao Tomita ve R. Stevie Moore bulunuyor. Müzisyenin “Chamber of Reflection”, “My Kind of Woman”, “Cooking Up Something Good”, “Freaking Out the Neighborhood”, “Nobody”, “Salad Days” ve “Ode to Viceroy” gibi şarkıları da şimdiden indie rock klasikleri arasına girdi.

2017’de başlayan Gezgin Salon konserleri Agar Agar, King Gizzard & The Lizard Wizard, Wolf Alice, Amyl and the Sniffers, Kiasmos, Pantha du Prince ve Pional gibi isimleri ağırlamıştı.