6   +   8   =  

Geçtiğimiz gün 72. Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı olacağı açıklanan Alejandro González Iñárritu’nun çektiği Biutiful (2010), başroldeki Javier Bardem’in Cannes ve Goya Ödülleri’nden “En İyi Erkek Oyuncu” ile dönen, Oscar’a da aday olan performansının yanı sıra normalde pek görülmeyen ya da dillendirilmeyen, özellikle sanatsal ürünlerde nadiren temsil edilen bir Barcelona’yı kadraja almasıyla övgü toplamıştı. Artık kentin kartpostallarda yer etmeyen yanlarını görebilmek için Biutiful’un yanına koyabileceğimiz bazı fotoğraflar var. Macar fotoğrafçı Márton Mogyorósy, Barcelona’ya tam da Iñárritu’nun anlatısal çerçevesinden bakıyor. Öte yandan, bu fotoğrafların biçimsel olarak bambaşka bir önermesi de bulunuyor.

Drone aracılığıyla çektiği karelerle Wes Anderson’vari bir simetrinin hakkını veren Mogyorósy, bir yandan da hem karayı hem de denizi kadraja alan geniş açılı fotoğraflarıyla geometrik şekillere dayalı çağrışımların izini sürüyor.

Fotoğraf serisininde özellikle dikkat çeken bazı fotoğraflar, Barcelona’nın dışındaki Sant Just Desvern’de yer alan “Walden 7” binalarına odaklanıyor. İspanyol mimar Ricardo Bofill tarafından tasarlanan yapılar, iç içe geçen avlularıyla birlikte tepeden bakıldığında “matruşka” bebekleri andırıyor.


Kaynak: My Modern Met