8   +   2   =  

Yeryüzünün en iyi hikâye anlatıcılarından Nick Cave, geçen sonbahardan bu yana The Red Hand Files adlı forum aracılığıyla hayranlarının sorularını cevaplıyor. Ana sayfa sekmesi “Bana istediğinizi sorabilirsiniz. Moderatör yok. Bu, sizinle benim aramda olacak. Ne olacağını görelim. Sevgiler, Nick” mesajıyla açılan web sitesinde yer verilen sorulardan birçoğu, sanatçının düşünsel dünyasını gözler önüne seriyor ve başlı başına haber değeri taşıyor. Bunun da muhtemelen en büyük örneği, oğlu Arthur’u kaybettikten sonraki yas sürecini anlattığı mektup. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir diğer cevabında ise Nick Cave en sevdiği 10 aşk şarkısını açıkladı.

Mack adlı Avustralyalı bir hayranının “Aşk hakkında birçok şarkı, şiir ve nesir yazdınız. Aşk nedir? Aşk şarkıları bizi neden etkiler? En sevdiğiniz 10 şarkıyı listeleyebilir misiniz?” sorusuna verdiği cevaba Los Angeles’ta kayıt stüdyosunda olduğunu belirterek başlayan Nick Cave, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Aşkı sormuşsun Mack, belki aşk tam da budur, belki de aşkın dili şarkılardır. Belki onları ortaya çıkarmamızın sebebi, bizi hayatımız boyunca etkileyen bu tuhaf, anlaşılmaz hisse bir ses vermektir. Bilmiyorum. Belki bazı şarkılar aşkın somutlaşmış hâlidir, bizi etkilemelerinin sebebi de budur. Onlar başka hiçbir sanatın yapamadığı kadar ani ve korkutucu bir kesinlikle kalpleri paramparça eden basit, açık sözlü, yakıcı araçlardır.”

Nick Cave’in bu sözlerin ardından hayranlarının beğenisine sunduğu, Bee Gees, Nina Simone, Bob Dylan, Elvis Presley, Van Morrison gibi 1960’ların ve 1970’lerin önde gelen isimlerini bir araya getiren 10 şarkılık listede aşağıdaki parçalar yer alıyor:


Kaynak: Consequence of Sound