7   +   3   =  

22 Eylül-4 Kasım 2018 tarihileri arasında düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali, yoluna Avrupa’da devam ediyor. Jan Boelen’in Nadine Botha ve Vera Sacchetti’yle birlikte küratörlüğünü üstlendiği Okullar Okulu, önümüzdeki aylarda Fransa’da ve Belçika’da sergilenecek. Bu iki mekânın sergi tasarımı, 4. İstanbul Tasarım Bienali’nde de aynı görevi yürüten Aslı Çiçek’e emanet.

Tasarımı bir öğrenme, öğrenmeyi de bir tasarım biçimi olarak ele alan Okullar Okulu’nun ilk durağı, Fransa’nın Arles kenti olacak. Jan Boelen’in sanat direktörü olarak görev yaptığı Atelier Luma’yı bünyesinde barındıran Luma Arles, farklı türde etkinliklerin gerçekleştirileceği yoğun bir program sunan Luma Günleri #3’ün misafir programı kapsamında sergiye ev sahipliği yapacak. Okullar Okulu, 2 Mayıs – 26 Mayıs 2019 tarihleri arasında Luma Arles’da ziyaret edilebilecek.

Okullar Okulu sergisinde yer alacak kişi ve topluluklara buradan erişebilirsiniz.

Ambigious Standarts Institute, Cansu Cürgen ve Avşar Gürpınar. 4. İstanbul Tasarım Bienali. Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz.

Muğlak Standartlar Enstitüsü, Cansu Cürgen ve Avşar Gürpınar. 4. İstanbul Tasarım Bienali. Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz.

Okullar Okulu yaz aylarında ise rotayı Belçika’ya çevirecek, Avrupa turnesinin ikinci ayağı Jan Boelen’in sanat direktörlüğünü yürüttüğü bir diğer kurum olan Z33 – Güncel Sanat Evi’nin işbirliğiyle gerçekleşecek. Sergi, 28 Haziran – 29 Eylül 2019 tarihleri arasında Belçika’nın Genk kentinde bulunan yaratıcılık merkezi C-mine’da yer alacak. Ils Huygens’in küratörü olduğu Zaman Okulu sergisine ise Z33, sonbaharda ev sahipliği yapacak.

İstanbul Tasarım Bienali, geçen yıl 6 okula ayrılarak 6 mekâna yayılmış, İstiklal Caddesi ve Beyoğlu semtini bir öğrenme ve sorgulama alanına dönüştürmüştü. Açık olduğu 6 hafta boyunca 200’ün üzerinde katılımcının farklı türlerdeki projelerine yer veren sergiyi toplamda 200 binden fazla kişi ziyaret etti.