4   +   4   =  

Türkiye’nin sanat üretimini destekleyen SAHA Derneği, sanatçılara ve küratörlere yönelik bir stüdyo programı başlatmak adına yeni bir mekân kuruyor. SAHA Studio, görsel sanatçıların üretim, araştırma, etkileşim ortamlarını geliştirmeye odaklanıyor ve sanat profesyonellerinin küresel ağlarla bağlarını güçlendirmeyi hedefliyor.

SAHA Studio, sanatçılara çalışma ortamı ve küratöryel desteğin yanı sıra projeleri için üretim, araştırma ve sunum bütçesi sağlıyor. Altı aylık program boyunca danışmanlık, yurtdışı seyahat ve birlikte öğrenme programları düzenleyerek profesyonel gelişimlerine katkıda bulunuyor. SAHA Studio için Beyoğlu’ndaki Sıraselviler Caddesi üzerinde geçmişte kült rock mekânı Kemancı’ya ve genç sanatçıları destekleyen Mixer’e ev sahipliği yapan 350 metrekarelik mekân yeniden işlevlendirildi.

SAHA Studio

SAHA Studio’nun ilk yılında sanatçılar, misafir sanatçı programları konusunda deneyimli bir seçici kurul tarafından davet ediliyor. Küratör ve eğitmen Vasıf Kortun, sanatçı Hera Büyüktaşçıyan ve SAHA Studio’nun direktörlüğünü üstlenen küratör Çelenk Bafra’dan oluşan kurul, seçim sürecinde SAHA’nın işbirliği yaptığı bağımsız sanat inisiyatifleri Ankara’dan Torun, Çanakkale’den sub, Diyarbakır’dan Loading, İzmir’den Hayy ve Karantina’dan da sanatçı önerileri aldı. Değerlendirilen 15 adayın portfolyosunda medyum ya da yaş kriteri gözetilmezken, sanatçıların SAHA Studio imkânlarından yararlanma potansiyellerine, bireysel ve kolektif deneyimleri sayesinde yaratacağı etkileşime dikkat edildi.

SAHA Studio’nun Ağustos 2019-Şubat 2020 arasındaki ilk altı aylık dönemine katılan sanatçılar: Larissa Araz (1990, İstanbul), Alper Aydın (1989, Ordu), Özgür Demirci (1982, İzmir) ve Sibel Horada (1980, İstanbul)

SAHA Studio sonbahar itibariyle özellikle yurtdışından araştırmacı ve küratörleri de ağırlamayı planlıyor. SAHA Studio’nun küratöryel programının ilk konuğu Ekim ayında Meksika’dan Türkiye hakkında araştırma yapmak üzere gelecek küratör Alesha Mercado olurken, SAHA’nın De Appel Curatorial Programme ile kurduğu yeni ortaklıkla on aylığına Amsterdam’a gidecek Naz Kocadere de programın katılımcıları arasında yer alıyor.


Bir sivil toplum kuruluşu olarak 2011’de kurulan SAHA, Türkiye’nin çağdaş sanat üretimini artırmak amacıyla uluslararası kurumlarla ortaklıklar kuruyor ve kâr amacı gütmeyen sanat projelerine karşılıksız destek veriyor. SAHA, 2013 yılından bu yana yurtdışındaki stüdyo ve misafirlik (residency) programlarına Türkiye’den sanatçı, yazar ve küratörlerin katılımını sağlıyor. SAHA’nın bu alanda hâlihazırda Amsterdam’daki Rijksakademie ve De Appel, Beyrut’taki Ashkal Alwan, Londra’daki Delfina Vakfı, New York’taki ISCP ve gezgin bir program olan ICI Curatorial Intensive ile ortaklıkları bulunuyor.