10   +   3   =  

New York’ta yaşayan İran asıllı görsel sanatçı Shirin Neshat’ın son işinin konusu, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani‘nin Amerikan hava saldırısıyla öldürülmesinin ardından iyiden iyiye görünür hâle gelen ABD – İran gerilimi. Los Angeles’ta bulunan The Broad adlı çağdaş sanat müzesinde 16 Şubat’a dek sergilenecek Shirin Neshat retrospektifinin bir parçası olarak sergilenen işin adı ise Land of Dreams (Rüyalar Ülkesi). Amerikalıların fotoğraflarını çeken ve rüyalarını araştıran İranlı bir ajana odaklanan iki parçalı video, bu genç kadının izlediği insanlardan o kadar da farklı kaygılara ve kâbuslara sahip olmadığını fark etmesini anlatıyor.

Bugüne dek işlerinde hep İran’ın politik ve toplumsal dinamiklerine odaklanan Neshat, ilk defa 1974’ten beri yaşadığı ABD’ye odaklanan bir iş yapıyor. “Trump’ın Müslümanlara uyguladığı yasağın ardından dikkatimi buraya vermem gerektiğini hissettim,” diyor.

Video için yaptığı mekân arayışı sırasında eşi ve uzun süredir birlikte çalıştığı Shoja Azari’yle birlikte ABD’yi gezen Neshat, bir yandan İran’ı andırırken Amerikanlığını da hâlâ yansıtan bir yer bulmayı hedeflediğini, izleyicinin İran’da mı yoksa Amerika’da geçen bir hikâye mi izlediğini bazı noktalarda karıştırmasını istediğini belirtiyor. Sonuç olarak görsel açıdan New Mexico’yu tercih eden çift, Kızılderili ve Hispanik komünitelere ev sahipliği yapan bu toprakların bu bağlamda da iyi bir adres olacağına karar veriyor.

Land of Dreams, Navaholar için kutsal sayılan Shiprock’ta geçiyor. İlk kez mizahi yanı olan bir iş ortaya koyduğu bu videoyu bir uzun metraj filme uyarlamaya çalışan Neshat’ın en büyük ilham kaynağı ise BlacKkKlansman (2018) ve “Politik hiciv, bazen kriz zamanlarında toplumsal eleştirinin en etkili ve ilginç yoluna dönüşüyor,” diyen yönetmeni Spike Lee.


Kaynak: Surface