2   +   8   =  

Pandeminin sona ermesinin (veya bütünüyle kontrol altına alınmasının) ardından insanlar iş yaşamına döndükçe Avrupa genelinde önemli ölçüde, ABD’de ise kısmen yaygınlaşan bisiklet kullanımını desteklemek üzere ulaşım sistemlerinin artık daha iyi çalışması gerekiyor. Evlerine hapsolan insanların, yeniden sosyal yaşama döndüklerinde toplu taşıma araçlarına yeni alternatifler arayacakları şüphesiz. Bir tasarım firması da bisikletle seyahati biraz daha kolaylaştıran yeni bir konsept ortaya çıkardı.

Ulaşım tasarımı danışmanlığı firması PriestmanGoode, aslen kâr amacı gütmeyen İngiliz şirket Rail Safety and Standards Board için tasarladığı Island Bay tren koltuklarını bisiklet rafı olarak da kullanılabilecek şekilde uyarladı. Bu, yolcular arasında sosyal mesafeyi sağlamak için kapatılacak boş koltukların bisikletçiler için depolama alanı olarak kullanılabileceği anlamına geliyor.

Dünya genelindeki toplu taşıma sistemleri, hizmetlerini sınırlı olanaklarla bile sosyal mesafelenme yönergelerine uyacak şekilde nasıl adapte edebilecekleri konusunda problemler yaşıyor. Güney Kore ve Çin gibi ülkeler toplu taşımada sosyal mesafelenmeyi asgari derecede zorunlu tutarken, The Wall Street Journal’a göre Roma’nın toplu taşıma sisteminde ise boş bırakılması gereken koltukları belirtmek için büyük çıkartmalar kullanılıyor. Öngörülebilir gelecekte İngiltere’de toplu taşıma kapasitesi % 10’a düşürülecek. Ancak bisiklet kullanımı ve yürüyüş daha şimdiden COVID-19 öncesi verilere göre %70 oranında arttı. The Guardian’a göre Başbakan Boris Johnson bu durumu “bisikletin altın çağı” olarak nitelendirdi.

PriestmanGoode’un Island Bay koltukları şu anda sertifikasyon sürecinden geçiyor ve 6 ay içinde piyasada olabilir. Şimdilik sadece bir konsept olarak uyarlanmış tren koltukları katlandıktan sonra dikey bisiklet raflarına dönüşerek bisikletlere alan sağlayacak. Bisikletin arka tekerleği tren katında dururken, üst tekerlek paralel koltuk arkalığının üzerindeki tutucuya oturacak. Bu çözüm sadece firmanın Island Bay oturma düzeni tasarımı için mümkün.

PriestmanGoode’un tasarımcısı ve yönetim kurulu başkanı Paul Priestman, bazı bisiklet sürücüleri yine de işe giderken tren kullanmak zorunda kalacak ancak bu yolculuğun başından sonuna kadar araba kullanmak isteyecekleri anlamına gelmez, diyor. “Büyük kentlerdeki şehir planlamacıları toplu taşıma sistemlerindeki baskıyı azaltmak için yolları kapatıp insanları bisiklet gibi alternatiflere yönlendirdikçe Island Bay oturma düzenindeki revizyon da bu hedefi destekliyor.” Bisiklet dostu trenlerle mesafenizi küçük bir alanda tutabilir ve işe gidip gelirken kullandığınız otobüs veya metro gibi araçları tamamen bisiklet kullanımıyla değiştirebilirsiniz.

Bisiklet kullanımındaki artışın toplu taşıma hizmetlerini ne derecede etkileyeceğini söylemek zor. Paris, pandemi sonrası dönem için kentsel peyzaj çalışmalarını bisiklet yollarını artıracak ve arabaları azaltacak şekilde planlamaya şimdiden başladı. (Belediye başkanı Anne Hidalgo araba kullanımını azaltacak bir planı zaten pandemiden önce de açıklamıştı.) Berlinden Boston’a ve Bogota’ya kadar ek bisiklet yolları halihazırda ortaya çıkıyor ve kalıcı olacaklar. Sosyal mesafelenme tam bir baş ağrısı olabilir, ancak en azından toplu taşımayı iyi yönde değiştirebilir.


Kaynak: Fast Company