6   +   7   =  

Moskova merkezli Dvekati adlı mimarlık ofisi, Rupor halkla ilişkiler ajansının yeni ofisini tasarlarken 1960’ların Sovyet mimarisine başvurdu. Dönemin mimarisinin minimalist yapısından esinlenen Dvekati, 45 metrekarelik bu ofisi 1927’de konstrüktivizm ekolüyle inşa edilen bir evin içine yerleştirdi.

İşi iki ay gibi sıkışık bir sürede tamamlaması gereken Dvekati, altı ile sekiz çalışana yetmesi ve bir toplantı odası barındırması gerektiği söylenen ofisi, bir platform ve bel yüksekliğinde bir bölme duvarının yardımıyla çalışma alanı, konferans odası ve mutfaktan oluşan üç bölüme ayırdı.

İş, demirbaş ve tefrişat seçimine geldiğinde, Dvekati 1960’ların Sovyet araştırma enstitülerinden ilham aldı. Dönemin Sovyet mimarisi, fonksiyonelliği ön plana çıkarırken gereksiz süslemelerden kaçınıyor, modernizmin temel ilkelerine dönüyordu. Stüdyoya göre “Burada bize özgü bir modern mimari vardı, dünyada da bu tür bir üslup mevcuttu. Bu da Sovyet halkı, biliminsanları ve mühendislerinin çalışma alanlarını oluşturan binlerce araştırma enstitüsüne yansımıştı.”

Ofiste dikkat çeken bir diğer ayrıntı, duvara monte edilmiş, ana hatlarıyla Sovyet yazar Eduard Uspenskiy’nin 1966’da yarattığı Çeburaşka karakterini resmeden bir halı.


Kaynak: Dezeen