4   +   3   =  

4 Mayıs, Star Wars hayranlarının Star Wars serisiyle ilgili olan her şeye duydukları minneti dile getirmek için seçtikleri bir gün. Bu kutlamayı Star Wars ile ilgili gönderileri sosyal medyada paylaşarak, Star Wars gösterim partileri düzenleyerek, Star Wars kostüm ve kıyafetlerini giyerek ya da Star Wars ürünlerini satın alarak gerçekleştiriyorlar.

Peki, neden 4 Mayıs? Çünkü 1978’de hayranlar, klasik Star Wars sloganı olan “May the Force Be With You (Güç Seninle Olsun)” cümlesini “May the FOURTH Be With You” (kelime oyunu) şeklinde yeniden dile getirdiler. Aslında ilk olarak ABD’li hayranlar tarafından 4 Temmuz’u kutlamak için başlatılsa da bir sonraki yılın 4 Mayıs’ında, tam olarak 4 Mayıs 1979 günü, dönemin İngiltere başbakanı Margaret Thatcher’ın görevi teslim alışını kutlamak için The London Evening News’de tam sayfa çıkan bir ilandaki “May the Fourth Be With You, Maggie.” yazısından sonra, Star Wars Günü 4 Mayıs olarak yeniden konumlandırıldı.

O zamandan bu yana, özellikle de son yıllarda, Star Wars hayranları 4 Mayıs’ı kendi günleri olarak benimsedi. Bu durum, Lucasfilm‘e de çok çok uzaktaki galaksiyi onurlandıran Star Wars hayran topluluğuna  destek olma fırsatı sağladı. 2012’den beri, Lucasfilm de 4 Mayıs’ta gerçekleşen faaliyetleri resmi web sitesi ve sosyal kanalları aracılığıyla destekledi, ayrıca Star Wars ürünlerine indirimler ve özel teklifler de uyguladı.