5   +   3   =  

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden biri, toplumsal cinsiyet eşitliği. Birleşmiş Milletler’in “Eşit düşün, zekice geliştir, değişim için yenilik yap,” olarak belirlediği 2019 Dünya Emekçi Kadınlar Günü teması doğrultusunda, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, bazıları yeterince tanınmayan fakat hepsi kendi dönemine ve sonraki nesillere yol göstermiş Türkiye’nin öncü kadınlarını gündeme getirmeyi seçti. Bunun için de Nurbanu Asena ve Eda Çağıl Çağlarırmak tarafından hazırlanmış bir dizi illüstrasyon paylaştı.

Kadınlar Günü için özel olarak hazırlanan çizimlerde ön plana çıkarılan kadınlar arasında Türkiye’nin ilk kadın savaş fotoğrafçısı Semiha Es, İlyada ve Odysseia’yı Türkçeye çeviren filolog Azra Erhat, Hitit hiyerogliflerinin çözülmesini sağlayan Halet Çambel, kadın hakları öncüsü Fatma Aliye Topuz, gazeteci Selma Rıza Feraceli, astrofizikçi Dilhan Eryurt, ülkemizin ilk kadın ağır vasıta şoförü Leyla Ağaçkoparan, ilk kadın otomobil yarışçısı Samiye Cahid Morkaya ve ilk kadın tıp doktoru Safiye Ali gibi ikonik figürler yer alıyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için ayrıca Türkiye genelinde 20 şehirde girişimci kadınların hikâyelerini paylaşacağı bir etkinlik serisi de düzenliyor.