2   +   1   =  

İnsanlığın uzay macerası, 1957’de Sovyetler Birliği‘nin Sputnik I adlı uyduyu fırlatmasıyla başladı. Sputnik, Sovyet teknolojisinin gelişmişlik düzeyi bakımından esaslı bir kanıttı ve bilimde dünyanın yegâne hakimi olduğu varsayılan Batı dünyasını köklerinden sarsmıştı. Aynı yıl uzaya gönderilen ve yörüngeye oturan Sputnik IILaika adlı köpeği taşıyordu. Bu sırada uzay yarışının karşı tarafı ABD henüz ilk uydusunu bile fırlatamamıştı. Sovyetler Birliği bunlarla yetinmeyecek, 1959’da Ay’a ilk insansız uyduyu indirecek, ertesi yıl Belka ve Strelka adlı iki köpeği bir uzay aracıyla yörüngeye yerleştirip sağ salim geri döndürmeyi başaracaktı.

12 Nisan 1961’de ise kozmonot Yuri GagarinVostok adlı uzay mekiğiyle Dünya’nın yörüngesini turlayarak uzaya çıkan ilk insan olarak tarihe geçti. İşte, Gagarin hakkında muhtemelen bilmediğiniz sekiz bilgi:

1) Yuri Gagarin, uzaya çıkarken üzerinde parlak turuncu bir uzay giysisi vardı ve kırmızıyla CCCP yazılmış bir başlık takıyordu. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ni temsil eden harfler bir son dakika fikriydi. Gagarin’in görevini tamamlayıp, paraşütle inişini yaptıktan sonra bir Sovyet vatandaşı olduğunun anlaşılması için eklenmişti.

2) Gagarin, uzay mekiği havalanırken “Gidelim!” anlamına gelen “Poyehali!” demişti.

3) Kozmonot, tarihe geçen bu yolculuğunu yaparken yalnızca 27 yaşındaydı.

4) Gagarin’in uzay aracını fırlatan roket, “R-7” veya “Semyorka” adıyla bilinen füzenin geliştirilmiş hâliydi. Kozmonotu taşıyan uzay aracı “Vostok” ise “Doğu” anlamına geliyordu.

5) Gagarin’in Vostok’a ilk kez girerken, Rus geleneğine uyarak ayakkabılarını çıkarmasının baş tasarımcı Korolev’de olumlu bir izlenim bırakmasına neden olduğu söylenir.

6) 12 Nisan 1961’den bu yana Yuri Gagarin’in uzay uçuşu Rusya da her yıl “Uzay Yolculuğu Günü” olarak kutlanıyor.

7) Yuri Gagarin, Sovyetler Birliği uzay programı kapsamında 23 Nisan 1967’de uzaya gönderilen, dünyaya dönüşü sırasında paraşütlerinin açılamaması sonucunda yere çakılan ve kozmonot Vladimir Komarov’un ölümüne neden olan Soyuz I’in yedek kumandanıydı.

8) Gagarin, 27 Mart 1968’de rutin bir eğitim uçuşu sırasında hayatını kaybetti. Bir çelik işçisi olarak yetiştirilmişti, Temmuz 1961’de Birleşik Metal İşçileri Sendikası tarafından İngiltere’ye davet edilmişti.


Kaynak: History Extra